اهداف قابل دستیابی را در برنامه قرار دهیم.

تاریخ: 
سه شنبه, ارديبهشت 3, 1398 - 18:45
محل برگزاری: 
ساختمان انجمن لوازم خانگی ایران
دستور جلسه: 

اهداف قابل دستیابی را در برنامه قرار دهیم.

گزارش جلسه: 

نخستین جلسه کمیسیون سیاستگذاری لوازم خانگی توکار در سال جاری در تاریخ 98/02/03 در محل انجمن برگزار شد.

 

در ابتدا آقای علیرضا محمدی دانیالی؛ رئیس کمیسیون و مدیر عامل شرکت ناب استیل ضمن خیر مقدم به اعضا به تبیین ماموریت و دامنه فعالیت کمیسیون پرداخت و پس از شرح مختصری در خصوص آیین نامه کمیسیون، کمیسیون را محلی برای تمامی اعضا فارغ از اندازه و سهم بازار آنها دانسته و شرط لازم جهت حضور در کمیسیون را عضویت در انجمن و داشتن پروانه وزارت صنعت و معدن و تجارت بیان کرد. وی انجمن را محلی برای ارائه پیشنهادات در راستای بهبود شرایط صنعت دانسته، ضمن قدر دانی از عملکرد انجمن در سال گذشته از اعضا درخواست نمود جهت بهبود شرایط کمیسیون را تقویت و سایر شرکت ها را دعوت به مشارکت نمایند.

 

آقای نورالدین بنایینژاد؛ مدیر عامل شرکت کن گفت در شرایط فعلی برخلاف سنوات گذشته باید ارتباط صنعت با دولت را تقویت نمود و این امر تشدید فعالیتهای تشکلی را ایجاب مینماید.

آقای اکبر توتونی؛ مدیر عامل شرکت تندیس درخشان توجه به انتفاع تمامی اعضا از کمیسیون را مهمترین عامل رشد و شکوفایی کمیسیون دانسته و بیان کرد چنانچه مشارکت، همدلی، پایبندی به قوانین وجود داشته باشد دستیابی به اهداف محقق خواهد شد.

آقای نعیم رمضانپور درویشی؛ مدیرعامل شرکت سام گستر سونیا کمبود و بعضا عدم وجود مواد اولیه خصوصاً وارداتی همچون ورق استیل، اجرای نادرست قانون ارزش افزوده و کسب سهم از بازار توسط تولید کنندگان محصولات غیر استاندارد و تقلبی در حالیکه تولید کننده قانون مدار دست به گریبان مسائل استاندارد و قوانین مالیاتی است را، مهمترین مشکلات صنعت لوازم خانگی توکار برشمرد و خواهان حل مشکلات فوق شد.

خانم به ناز باغستانی؛ مدیر فروش شرکت آلتون رای تاخیر در ترخیص مواد و تجهیزات مورد نیاز وارداتی همچون لوازم الکترونیکی که در کشور تولید نمیشوند و همچنین مشکلات قیمتگذاری به دلیل نوسانات ارز و تاخیر ترخیص کالاها را از مهمترین مشکلات شرکت مطبوعش در شرایط کنونی دانست.

آقای مهدی سلطانی؛ نماینده مدیر عامل شرکت نیککالا عدم اجرای طرح "طاها" توسط سازمان ملی استاندارد را تبعیضی ناعادلانه بین تولیدکنندگان قانونی و تولیدکنندگان غیر قانونی و فاقد پروانه دانست.

وی همچنین خواستار پیگیری تناقض در نتایج آزمایشگاههای همکار سازمان ملی استاندارد و دریافتهای وجه خارج از تعرفه مصوب توسط آنها شد.

آقای سید علی لاله آبادی؛ مدیر عامل شرکت بهین تدبیر پایدار جهت حضور حداکثری اعضا در کمیسیون درخواست نمود انجمن برنامههایی را برای آگاهی اعضا از حدود و اختیارات کمیسیون و آیین نامه مصوب تدارک ببیند.

آقای علی مالامیری؛ رئیس هیأت مدیره شرکت ایلیا استیل داشتن برنامه مشخص و مدون را لازمه شروع یک جلسه خوب دانست و از کمیسون درخواست نمود برنامه جلسات از قبل مشخص و دستورات جلسه به اطلاع مدعوین برسد. وی همچنین پیگیری اجرای اصلاح مالیات قانون ارزش افزوده و اخذ آن از مصرفکننده و شبکه فروش به جای تولید کننده را درخواست نمود.

خانم شراره کامرانی؛ معاون انجمن صنایع لوازم خانگی ایران پس از ارائه گزارشی از عملکرد سال گذشته انجمن بیان کرد، گفت: برخی از خواستههای اعضا که در این جلسه مطرح شد همانند مسائل استانداردی سال گذشته در دستور کار انجمن بوده و در سال جاری در قالب تفاهم نامه با سازمان ملی استاندارد محقق خواهد شد.

وی افزود انجمن صنایع لوازم خانگی ایران صدای واحد صنعت لوازم خانگی کشور بوده و مأموریت آن اثرگذاری مثبت بر محیط کسب و کار صنعتگران این شاخه صنعتی است که خصوصاً در سال گذشته با مشارکت گسترده اعضاء، انجمن تلاش برجستهای در خصوص شناسایی و پیگیری مسائل این صنعت داشت.

آقای علیرضا محمدی دانیالی؛ رئیس کمیسیون و مدیرعامل شرکت ناب استیل به جمع بندی مسائل مطروحه پرداخت و برنامههای کمیسیون در سال جاری را تبین کرد. وی پیگیری اهداف قابل دستیابی و تخصصی لوازمخانگی توکار در وهله اول و سپس هدفگذاری روی مسائل کلان صنعت با مشارکت سایر کمیسیونها و انجمنها را حائز اهمیت دانسته از اعضا درخواست کرد با توجه به اهداف قابل دستیابی برنامهریزی نمایند. وی همچنین از اعضا کمیسیون در خواست نمود در راستای تقویت کمیسیون به ترغیب سایر همکاران به حضور در جلسات کمیسیون اهتمام ورزند و فهرست واحدهای تولیدی غیرمجاز و کالاهای غیر استاندارد و تقلبی را به انجمن اطلاع دهند.

در پایان این جلسه آقای حبیب الله انصاری؛ دبیرکل و رئیس ستاد برنامهریزی و اجرایی انجمن صنایع لوازمخانگی ایران در جلسه حضور یافت. وی ضمن تبریک سال نو و خیر مقدم به اعضای کمیسیون، استراتژی اتخاذ شده جهت پیشبرد صنایع لوازم خانگی را افزایش تولید، توسعه بازار، افزایش صادرات و خروج از رکود دانسته و بیان کرد انجمن صنایع لوازم خانگی ایران  با توجه به این استراتژی در تلاش است بگوید در این صنعت چه باید کرد و پاس خ این سوال از کمیسیونهای انجمن که محل تبادل افکار و اندیشه هاست دریافت می شود.

وی ادامه داد مرتبط دانستن تمام مسائل به تحریمهای خارجی بهانه جویانه است و نگاهمان باید به تحریمهای داخلی باشد. مشکلات اصلی صنعت در حال حاضر کمبود نقدینگی و افزایش بی مورد قیمت برخی مواد اولیه است.

وی همچنین بیان کرد در کشور مشکل بی قانونی وجود ندارد، بلکه مشکل اصلی عدم اجرا و بعضا اجرای نادرست قانون است؛ برخی قوانین همچون قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار 20 درصد اجرا شده، برخی نیز همچون قانون مالیات ارزش افزوده اشتباه اجرا میشود.

دبیرکل انجمن در پایان از اعضا کمیسیون درخواست نمود با برنامهریزی روی اهداف تخصصی کمیسیون، جامعنگری و مطالبهگری کمیسیون را به گونهای پیش ببرند که عملکرد انجمن در حوزههای مربوط، منتج به دستیابی به نتایج مثبتی برای صنعت لوازم خانگی و شاخه صنعتی مربوط گردد.

مصوبات جلسه

  •  مشخص نمودن دستور جلسه از قبل و اطلاع رسانی آن به مدعوین.
  •  ترغیب شرکتهای مرتبط به حضور در کمیسیون.
  •  برگزاری حداقل یک جلسه در ماه.

دستورات جلسه آتی

  •  گزارش تولید کنندگان تقلبی و غیر استاندارد به انجمن.
  •  بررسی مسائل مربوط به سازمان استاندارد و طرح "طاها"
  •  برنامهریزی جلسات ماهانه و موضوعات.
  •  اولویت تأمین مواداولیه و قطعات برای تولیدکنندگان لوازم خانگی.

در این جلسه افراد زیر حضور داشتند:

آقایان: مهدی مقدم جو؛ مدیرکارخانه شرکت آروما، سیدعلی لاله آبادی؛ مدیرعامل شرکت بهین تدبیر پایدار، اکبر توتونی؛ مدیرعامل شرکت تندیس درخشان، نورالدین بنائی نژاد؛ مدیرعامل شرکت لوازم خانگی کن، امیر بنائی نژاد؛ نماینده مدیریت شرکت لوازم خانگی کن، دانیال عظیمی؛ قائم مقام مدیرعامل شرکت مس، علیرضا محمدی دانیالی؛ رئیس کمیسیون و مدیرعامل شرکت ناب استیل، وحید ایزدپناه؛ عضو هیأت عامل شرکت صنایع استیل البرز، محمد حسومیان؛ مدیر توسعه بازار شرکت صنایع استیل البرز، علی مالامیری؛ رئیس هیأت مدیره شرکت ایلیا استیل، نعیم رمضانپور درویشی؛ مدیرعامل شرکت سام گستر سونیا (سام سانی)، مهدی سلطانی؛ نماینده مدیرعامل شرکت نیککالا، رامین حسن پور؛ دبیر کمیسیون و کارشناس فنی و مهندسی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، خانمها: به ناز باغستانی؛ مدیرفروش شرکت آلتون رای و شراره کامرانی؛ معاون انجمن صنایع لوازم خانگی تهران.