صادرات، نیازمند حمایت واقعی

تاریخ: 
شنبه, بهمن 27, 1397 - 22:00
محل برگزاری: 
ساختمان انجمن لوازم خانگی ایران
دستور جلسه: 

صادرات، نیازمند حمایت واقعی

گزارش جلسه: 

آخرین جلسه کمیسیــــون صادرات انجمـن صنایع لوازمخانگی ایران در سال 97 تاریخ 97/11/27
به صورت نشست مشترک با کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران و در محل اتاق ایران تشکیل شد.

در ابتــــدای جلسه آقای محسن منتظری؛ دبیــر میز لوازمخانگی سازمان توسعه تجارت گفت: در سال 97 به دلیل مسائل موجود، زمینههای حمایت عملی از صادرات فراهم نشد و با توجه به اهتمام مسئولان به رفع موانع، امید است توسعه صادرات محقق گردد.

وی تخصیص و تأمین به موقع بودجه مکفی برای حمایت از صادرات را، یکی از راهکارهایی دانست که به طور قطع تأثیر مثبت یا منفی بر روند صادرات خواهد داشت.

وی در ادامــــه آمار صادرات 10ماهه محصولات لوازم خانگی را برای سال 97 به شرح زیر تشریح نمود: صادرات محصولات لوازم خانگی انرژیبر بزرگ (شامل: کولر آبی، یخچال و یخچال فریزر، بخاری، اجاق گاز، آبگرمکن، تلویزیون، لباسشویی، ظـــرفشویی، جاروبرقی و چرخ خیاطی) به میزان 154 میلیون دلار، لوازم خانگی انرژی بر کوچک (شامل: پلوپز، آسیابکن و آبمیوهگیری و...) به میزان 14میلیون دلار و اجزاء و قطعات به میزان 11میلیون دلار در 10ماهه سال 97 گزارش شده است که حاصل جمع آنها رقم 179 میلیون دلار بوده و نسبت به مشابه سال قبل 2/2درصد کاهش نشان میدهد. از طرفی صادرات محصولات لوازم خانگی غیر انرژی بر که شامل ظروف و لوازم آشپزخانه میباشد بالغ بر 181 میلیون دلار بوده که نسبت به 10 ماهه سال 96 رشد 21درصدی را داشته است که حاصل جمع کل صادرات لوازمخانگی را به رقم 360 میلیون دلار رسانده است. از عمده بازارهای صادراتی نیز عراق، افغانستان، پاکستان، ازبکستان، ترکیه، امارات و ایتالیا را میتوان نام برد.
 

در ادامه آقـــای دکتر محمود استقلال؛ رئیس کمیسیون صادرات انجمـــن صنایع لوازمخانگی ایران، ممنوعیت واردات محصولات لوازم خانگی را در کوتاه مدت در جهت تقویت تولیدات داخلی، مثبت، ولی این سیاست را در طولانی مدت غیرمفید دانست و با اشاره به دلایل افزایش و رونق قاچاق، کاهش رقابت پذیری محصولات داخلی و عدم توجه جدی به صادرات و کیفیت محصولات صادراتی و نگاه صرف به بازار داخل، آن را مخرب توصیف کرد.

وی ادامه داد: داشتن پیمانهای ترجیحی و آزاد با کشورهای همسایه و هدف به نفع صادرات و توسعه صادرات خواهد بود. آقای دکتر استقلال در ادامه چهار پیشنهاد را جهت اجرا برای توسعه صادرات به سازمان توسعه تجارت ایران به شرح زیر بیان کرد:

ایجاد شــــرکتهای تعاونی صادراتی یا کنسرسیومهای صادراتی برای تقویت صادرکنندگان و توسعه بیشتر صادرات نظارت بر خدمات پس از فروش محصولات صادراتی در بازارهای هدف صادراتی - اطلاع رسانی به تولیدکنندگان و یا کسب آگاهی سازنده محصول در خصوص صادرات محصولات آن شرکت به بازارهای هدف و در صورت امکان توقف صادرات محصولات که بدون اطلاع تولیدکننده صادر میشود - ایجاد پیمانهای ترجیحی و آزاد با کشورهای هدف و به خصوص کشورهای همسایه.

در ادامه خانم سارا عقیلی؛ کارشناس صادرات شرکت آبسال، موضوع تعهد ارزی و مراودات پولی به خصوص با دو کشور عراق و افغانستان را از مهمترین چالشهای صادراتی عنوان کرد و خواستار رفع این مشکلات شد و سپس از انجمن به خاطر ورود به بحث ارزش گذاری صادرات کولرهای آبی تشکر کرد.

سپس آقای ابراهیم تهرانی؛ مشاور مدیرعامل شرکت پارس، بازارهای سوریه را ناب و خوب ارزیابی کرد و از سازمان توسعه تجارت ایران و وزارت امور خارجه درخواست داشت تا بحث ورود به بازارهای سوریه را به طور جد مورد توجه قرار داده و ساز و کارهای لازم را مهیا نمایند. وی هرگونه غفلت در این خصوص را، موجب از دست رفتن یک فرصت بینظیر برای اقتصاد کشور دانست.

در ادامه آقای سید مرآت مدنی؛ مدیر بازاریابی شرکت انرژی، بازگشت ارز حاصل از صادرات و عدم اعتماد به برند ایرانی در بازارهای هدف را از جمله مسائل و چالشهای صادراتی عنوان کرد و گفت: متأسفانه اعتماد به برند ایران در سطح بسیار پایینی قرار دارد و شرکتها مجبور به استفاده از برندهای دیگر و یا مشارکت با شرکتهای خارجی در جهت استفاده از برند آنها میشوند.

سپس آقای عباس رفیعی؛ مدیرفروش شرکت تکران مبرد گفت: عمده صادرات ما به کشورهای عراق و افغانستان است که متأسفانه به دلیل چالش برگشت ارز صادراتی و تعهد ارزی کلیه فروشها داخلی انجام میگیرد، تا جایی که مالیات بر ارزش افزوده فروشها نیز توسط خود شرکت انجام میگیرد. وی تعهد ارزی در صادرات و برگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور را به علت نبود سیستم بانکی و مشکل در نقل و انتقال ارز را متناقض عنوان کرد و خواستار رفع این بلاتکلیفیهای صادراتی شد. وی عنوان کرد به خاطر مسائل ارزی پیش آمده و تمایل خریداران عراقی و افغان با ریال ایرانی، میزان فروش صادراتی شرکت به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است.

در ادامه آقای امید آجیلی؛ رئیس پروژههای بازرگانی گروه صنعتی بوتان، ممنوعیت واردات را از مهمترین مشکلات صادراتی عنوان کرد و گفت: متأسفانه ممنوعیت واردات باعث مختل شدن روند تولید و به تبع صادرات شرکت شده و تقاضای کاذب داخلی را هم به دنبال داشته است.

در ادامه آقای مهدی سعیدپور؛ مدیر صادرات شرکت تــوان گاز مشکلات برگـشت ارز حاصـــل از صادرات، اعتباری خریدکردن بسیاری از مشتریان خارجی از جمله عراقیها، عدم استفاده از برند و نام و نشان ایرانی، انتقال ارز و عدم وجود بانک واسط را از دلایل مهم برای توقف صادرات و یا کاهش شدید آن نام برد. وی گفت: با توجه به شرایط پیشرو و سختتر شدن آن، هم تولید و هم صادرات با تهدید جدی روبرو خواهد بود. وی پیشنهاد کرد با توجه به اینکه هیچ گونه کمک و همکاری از سمت سازمانها و ارگانهای دولتی برای امر صادرات وجود ندارد، بهتر است شرکتها در جلسات کمیسیون، تجربیات خود را با هم به اشتراک گذاشته و با همفکری به دنبال راه حلهایی اساسی برای صادرات باشند.

در ادامه آقای محمد کاظمی نژاد؛ مدیرعامل شرکت آذرپاک خزر تهـــران، مشکلات و از جملـه گــــرانیها را معلول سیاستگذاریهای نامناسب دانست و گفت: از ابتدای امسال تاکنون قیمت ورق فولادی 24درصد افزایش داشته است و سایر قطعات و لوازم و مواداولیه هم حداقل 120درصد گرانتر شدهاند. اگر صنایع بالادستی و تأمینکننده مواداولیه را که همگی دولتی هستند کنترل میشدند، با این موج تورمی مواجه نمی شدیم.

وی در خصوص مشکلات صادرات نیز موارد زیر را عنوان کرد: از سال 89 وزارت امور اقتصادی و دارایی 9درصد ارزش افزوده صادرات را که حین صادرات باید پرداخت کند، هنوز پرداخت نکرده است، عوارض گمرکی در کشور عراق برای رقبای تجار ایرانی مانند ترکیه، چین، هند و کره جنوبی، عربستان و کویت کمتر است که لازم است، دخالت وزارت امورخارجه کشورمان، این مسئله مورد پیگیری قرار گیرد، با توجه به مقررات جدید ارزی که باید حین صادرات ارزش ارزی محصولات صادراتی به حساب داخلی واریز شود، هم به لحاظ اعتباری خرید کردن کشورهای همسایه ایران و هم به لحاظ ریالی بودن مراودات و هم کاهش نقدینگی شرکتها، مشکلات فراوانی را برای صــــــادرکنندگان ایجاد کرده است، اساس ارزشگذاری صادراتی همچنان که توسط انجمن برای کولرهای آبی انجام گرفت برای سایر لوازمخانگی براساس قاعده خاص و منطقی انجام گیرد، نبود مـــراودات بانکی و نبود صرافیهای معتبر باعث افزایش ریسک انتقال پول شده است که این پیچیدگی با ساخت یافتی مراودات ریالی و نیز برگشت ارز دلار یا یورو به سامانه یا راهحلهای دیگر، مشکل انتقال پول و دریافتهای شرکتها را دوچندان کرده است، استفاده از کارتهای بازرگانی موقت که عملاً باعث کنار رانده شدن صادرکنندگان بـــزرگ شده و قــدرت رقابت سالم را از تولیدکنندگان گرفته است.

در ادامه جلسه آقای حمید رضازاده؛ مدیرمالی و اداری شرکت مشهد دوام حذف موضوع پیمان سپاری و برگشت ارز حاصل از صادرات را از راههای تقویت صادرات و بهینه کردن توسعه صادرات شرکتها عنوان کرد و استفاده از کارتهای بازرگانی یک بار مصرف برای صادرات را از دست دادن مشوقهای صادراتی و معافیت صادراتی برای شرکتهای صادرکننده بازگو کرد.

سپس خانم نازنین گرجی یزدی؛ معاون امور بینالملل فدراسیون صادرات انرژی و صنایعوابسته از راهاندازی کارگروهی برای تهاتر در زمینه واردات و صادرات به جای انتقال ارز خبر داد و گفت: تشکیل آن و نحوه فعالیتهای مربوطه در مراحل پایانی است و اطلاع رسانیهای آن بعد از اتمام همه جوانب و کسب مجوزها اطلاع رسانی خواهد شد.

آقای محمدعلی خــــروجی؛ رئیس صـادرات صنایع استیلالبرز، ایجاد یک فضای هماندیشی برای تبادل تجربیات و اطلاعات صادراتی را به نفع شرکتها دانست و شرکت در تکمیل پروژههای مسکونی در عراق و به خصوص کردستان عراق را از جمله موقعیتهای صادراتی عنوان نمود. وی استفاده از برند و محصولات خوب در کارهای مشارکتی را گام مهمی در جهت ارائه محصولات با کیفیت ایرانی قلمداد کرد.

در ادامه آقای مهران فکری؛ عضو هیأتنمایندگان اتاق و عضو کمیسیون صادرات اتاقایران، از عدم همکاری و همراهی مناسب رایزنان بازرگانی و سازمان توسعه تجارت ایران در یک سال اخیر ابراز نارضایتی کرد.

در پایان آقای عدنان موسی پور؛ رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاقایران بعد از استماع مسائل بازگو شده در جلسه و اظهار اطلاع از بیشتر موارد، گفت: در حال حاضر دو مشکل اســاسی در صادرات وجود دارد و به طور جد از طرف کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران مورد پیگیری  قرار گرفته است. مشکلات برگشت ارز و مسائل ارزی و دیگری پیمان سپاری است که به شدت در جهت لغو آن با همراهی ریاست محترم اتاق ایران تلاش میشود. وی ادامه داد: متأسفانه مشکلات ارزی کل سیستم صادرات کشور را تحت تأثیر منفی قرار داده و مانند سنگی بزرگ جلوی صادرات قرار گرفته است و با اصلاحیه و مصوبه هم قابل حل نیست و تمامی موارد باید لغو گردند.

وی در ادامه، کشور قطر را به عنوان جایگاهی مناسب برای تولید صنایع مشترک و یا صادرات مجدد معرفی کرد و گفت: با ثبت شرکت در این کشور میتوان با آسودگی خاطر بیشتری به تولید و صادرات ادامه داد.

آقای افشین شیخی؛ دبیر کمیسیون صادرات انجمن نیز ضمن تشکر از همراهی و مساعدت اتاقایران و آقای موسیپور برای تشکیل جلسه مشترک و همه حاضران در جلسه به خاطر مشارکت در کمیسیون صادرات انجمن، جلسه را به پایان رساند.

نوع کمیسیون: